A norvég világbajnok Magnus Carlsen nyerte meg a Grand Chess Tour 2016 második versenyét, amelyet nagy sikerrel rendeztek meg a belga egyetemi városban Leuvenben. A világelső diadalmaskodott a rapidversenyen, első lett a villámtornán is, az összetett versenyben két és fél ponttal előzte meg az amerikai Wesley So-t. Az örmény Levon Aronjan végzett a harmadik helyen, az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand az izgalmas versenyfutásban végül leszorult a dobogóról. A párizsi győztes amerikai Hikaru Nakamura csak hetedikként zárt. A sorozat legközelebbi versenyét augusztus 4-től St. Louisban Carlsen nélkül rendezik meg, immár klasszikus gondolkodási idővel. A leuveni 25-25 perces rapid-és az 5-5 perces villámpartikat mintegy háromszázezren követték az interneten élőben, emlékezetes viadal volt.

rapid09 (1)

Leuvenben a villámverseny második játéknapja előtt a norvég világbajnok az összetett versenyben egypontos előnnyel vezetett:
10. Anish Giri 11

A nagy menetelést a világelső döntetlennel kezdte, Vlagyimir Kramnyiknak köszönhetően előnye mégis másfél pontra nőtt. Az exvilágbajnokok rangadóján Vishy Anand visszavágott Veszelin Topalovnak.

A 10. forduló eredményei:

Viswanathan Anand (indiai, 2764) – Veszelin Topalov (bolgár, 2644)  1 – 0

Levon Aronjan (örmény, 2798) – Magnus Carlsen (norvég, 2915) döntetlen

Hikaru Nakamura (amerikai, 2883)  – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2871) 0 –  1

Wesley So (amerikai, 2726)  – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2812) 0 – 1

Anish Giri (holland, 2822)  – Fabiano Caruana (amerikai, 2665) döntetlen

A döntetlenek körében csak Magnus nyert, két pont előnyre tett szert.

A 11. forduló eredményei:

Anish Giri  Viswanathan – Anand döntetlen

Fabiano Caruana  – Wesley So döntetlen

Vlagyimir Kramnyik  – Hikaru Nakamura döntetlen

Levon Aronjan – Maxime Vachier-Lagrave  döntetlen

Magnus Carlsen – Veszelin Topalov 1 – 0

Az indiai exvilágbajnok Vishy Anandnak már mumusa lett Magnus Carlsen, újabb vereségével lépéshátrányba került a dobogós helyekért vívott küzdelemben.

A 12. forduló eredményei:

Viswanathan Anand – Magnus Carlsen 0 – 1

Veszelin Topalov  – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen

Levon Aronjan – Vlagyimir Kramnyik döntetlen

Hikaru Nakamura – Fabiano Caruana  1 – 0

Wesley So  – Anish Giri döntetlen

Magnus lendülete nem hagyott alább, Maxime Vachier-Lagrave sem bírta a világbajnok diktálta tempót, előnye három pontra nőtt. Békés partiban osztozott meg a ponton Wesley So és Vishy Anand, kettőjüknek „besegített” Fabiano Caruana, Az exvilágbajnokok szokásos „háborús” hangulatú partijában Veszelin Topalov bírta jobban a feszültséget.

STANDINGS_AFTER BLITZ GAME 13 (1)

A 14. fordulóban a nagy négyesből csak Vishy Anand volt eredményes, beérte Aronjant, fél pontra megközelítette Wesley So-t.

A 14. forduló eredményei:

Viswanathan Anand  – Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0

Magnus Carlsen  – Vlagyimir Kramnyik döntetlen

Veszelin Topalov  – Fabiano Caruana 0 – 1

Levon Aronjan  – Anish Giri döntetlen

Hikaru Nakamura – Wesley So döntetlen

Három fordulóval a befejezés előtt Magnus Carlsent már tornagyőztesként köszönthették, három és fél pont előnnyel vezetett Wesley So és Viswanathan Anand előtt, 22 pontja volt, Levon Aronjan 18 ponttal állt a negyedik helyen. A második helyért folyt a csatározás. Maxime Vachier-Lagrave győzelmével befogta Fabiano Caruanát.

27454492970_2eba9676fb

A norvég világbajnok túlzott kockáztatásáért, nem megalapozott tisztáldozatáért megfizetett, Anish Giri legyőzte őt. Wesley So ismét félpontos előnyt szerzett Viswanathan Ananddal szemben.

STANDINGS_AFTER BLITZ GAME 16

A második helyért vívott csatában Wesley So fontos fél pontot szerezett Magnus Carlsen ellen. Levon Aronjan kecsegtető állását elrontotta az oly fontos párharcban Vishy Ananddal szemben, másodpercei maradtak csak, de a végjátékban mégis az exvilágbajnok hibázott, vereségével a negyedik helyre csúszott vissza.

27631900912_37dc1c3733

Nem változott a sorrend a második helyért vívott oly izgalmas versenyfutásban, Wesley So nagy meglepetésre ezüstérmes lett, Levon Aronjan végzett a dobogó harmadik fokán. Vlagyimir Kramnyik a nyeréssel befogta Anish Girit. Párizsi sikerének fényében az amerikai Hikaru Nakamura hetedik helyezése a legnagyobb szenzáció.

27547688985_128a6ff568

A záróünnepségen a sakkozás 13. világbajnoka, a Grand Chess Tour versenysorozat „szülőatyja”, Garri Kaszparov is köszöntötte a versenyzőket, nagy álma valósult meg, hogy a legjobbak ekkora csatákat vívtak, megküzdöttek egymással, Leuven sikeres házigazdája volt a remek versenynek. A tökéletes internetes közvetítést a hivatalos honlapon mintegy háromszázezren nézték élőben. A kommentátorok nagyszerű csapata, Jennifer Shahade, Yasser Seirawan, Maurice Ashley és Alejandro Ramirez segített az értékelésekben, elemzésekben.

A Grand Chess Tour harmadik versenyét augusztus 4-től St. Loisban rendezik meg, immár klasszikus gondolkodási idővel. Magnus Carlsen a sorozatban túlzsúfolt versenyprogramjára hivatkozva csak a párizsi és a leuveni tornát vállalta el, a kínai Ding Liren kapott szabadkártyát.

Magnus Carlsen legközelebb július 13-tól Bilbaóban játszik, létrejön a világbajnoki döntő előtti összecsapása kihívójával, Szergej Karjakinnal. Hikaru Nakamura, Anish Giri, Wesley So és Wei Yi kapott még meghívást. A Norvég Sakkszövetség hivatalosan bejelentette, hogy a bakui sakkolimpián Carlsen lesz válogatottjuk éltáblása.